Czym charakteryzują się najpopularniejsze na polskim rynku recyklery kasjerskie?

Polski rynek automatów kasjerskich staje się coraz bardziej dojrzały. Po okresie stosowania dyspenserów kasjerskich i multisejfów coraz częściej instalowane są recyklery. Polskie banki już zainstalowały kilkaset takich urządzeń i ich liczba szybko się zwiększa. O korzyściach wynikających z zastosowania automatów recyklingowych w placówce bankowej pisaliśmy już w kilku artykułach opublikowanych na portalu Automatyka Bankowa. W niniejszym wpisie przeanalizujemy cechy, jakimi charakteryzują się konkretne recyklery. Czym się różnią? Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym w Polsce recyklerom Vertera firmy Talaris oraz Procash 6100 xe firmy Wincor Nixdorf. 

 

Automat kasjerski z zamkniętym obiegiem gotówki Vertera

Vertera to najnowsza propozycja recyklera firmy Talaris. To już piąta generacja automatów recyklingowych tego producenta. Swoją premierę miała w roku 2008.

Vertera najczęściej aranżowana jest do obsługi dwóch stanowisk kasjerskich. Może też funkcjonować, jako punkt zasilająco – depozytowy i obsługiwać większą liczbę dysponentów. Operacje gotówkowe odbywają się z prędkością 6-8 banknotów na sekundę.

 W jaki sposób w Verterze przechowywane są banknoty?

Deponowanie banknotów odbywa się z wykorzystaniem 6 lub 8 modułów przechowujących. Urządzenie umożliwia przypisanie do modułu dowolnego rodzaju banknotu niezależnie od waluty. Banknoty przechowywane są oddzielnie w zależności od ich nominału. Pojemność każdego modułu wynosi do 650 banknotów, co oznacza, że Vertera może maksymalnie przechowywać 5200 sztuk (wymiary Vertery – GxSxW: 1200x510x695).

Vertera jednocześnie może obsługiwać do 158 nominałów różnych walut. Urządzenie jest też przystosowane do przechowywania czeków, bonów, kopert itp. Moduły mocowane są do ramy, którą w razie potrzeby można w prosty sposób wysunąć z sejfu (sejf I lub III klasy wg normy 1143-1).

Stanowisko kasjersko-dysponenckie wyposażone w Verterę

 

 

 

 

 

 

 

Sposób realizowania wpłat i wypłat

Technologia „Roll Storage System” sprawia, że ostatni wpłacany banknot będzie pierwszym wypłacanym. Podczas procesu wpłaty banknotów w pierwszej kolejności następuje rozpoznanie i potwierdzenie autentyczności. Weryfikacja banknotów następuje według całego szeregu kryteriów. Urządzenie skanuje całą powierzchnię banknotu z obu stron (warto dodać, że w trakcie testów przeprowadzonych w NBP, Vertera prawidłowo wykryła wszystkie zatrzymane dotąd fałszywe banknoty). Następnie banknoty są sortowane i przekazywane do przypisanych im modułów przechowujących.

Jeśli z powodu silnego zniszczenia czy braku cech identyfikacyjnych banknotu jest on nierozpoznany – maszyna zwraca banknot kasjerowi. Przy wpłacaniu automat poprawnie rozpoznaje nieposortowane banknoty w każdej z czterech możliwych ich pozycji.

Operacja wypłaty gotówki jest realizowana po uruchomieniu tej funkcji w komputerze kasjerskim.

Poniższy film prezentuje proces wpłaty i wypłaty banknotów w Verterze.

 

 

Zapobieganie zakleszczeniu banknotów w Verterze

W urządzeniu zastosowano mechanizm „Autopurge”. Śledzi on przemieszczanie się każdego banknotu od momentu pobrania do umieszczenia w module. Jeśli banknot nie znajdzie się w odpowiednim miejscu w wyznaczonym czasie, jest on automatycznie przemieszczany na właściwe miejsce. Dzięki temu potencjalne zakleszczenie ograniczane jest już w początkowej fazie operacji i w praktyce występuje bardzo rzadko.

Integracja urządzenie z systemami bankowymi

Urządzenie komunikuje się z systemem bankowym za pośrednictwem łącza RS 232 lub protokołu TCP/IP. Komunikacja może zostać zaszyfrowana symetrycznym szyfrem blokowym z kluczem 128 bitowym (AES) lub potrójnym kluczem DES. Zainstalowany w urządzeniu komputer z systemem Windows może być wykorzystany jako platforma pośrednicząca pomiędzy recyklerem a systemem bankowym.

A jak wypada TCR Vertera na tle innego popularnego, stosowanego już także w Polsce urządzenia? Przyjrzyjmy się promowanemu od wielu lat na naszym rynku recyklerowi Procash 6100xe firmy Wincor Nixdorf.

Procash 6100 xe – dyspenser z zamkniętym obiegiem gotówki

Automat recyklingowy Procash 6100xe firmy Wincor Nixdorf to urządzenie dobrze znane polskim bankom. Część z nich zastosowała ten model w znaczącej liczbie w swoich placówkach. Urządzenie powstało na bazie recyklera CM 14.8 produkowanego przez włoską firmę CTS od 2000 roku, co sprawia, że jest konstrukcją dobrze sprawdzoną w działaniu.  

Dyspenser kasjerski z zamkniętym obiegiem gotówki Procash 6100 xe

Jak na zakres realizowanych funkcji, urządzenie charakteryzuje się stosunkowo niewielkimi wymiarami. Procash 6100xe to model „podladowy”, który do instalacji w placówce potrzebuje niewielkiej powierzchni użytkowej (wymiary GxSxW: 850x500x790). Jest to niewątpliwie duża zaleta tego urządzenia. Przeanalizujmy najważniejsze parametry techniczne propozycji firmy Wincor Nixdorf.

Przechowywanie banknotów i obsługa Procash 6100xe

Urządzenie posiada 8 bębnów na banknoty z których każdy może pomieścić  do 400 lub do 500 banknotów. Jak łatwo obliczyć daje to maksymalną pojemność między 3200 a 4000 banknotów w zależności od konfiguracji. Procash może deponować jednocześnie do czterech różnych walut.

Dużo większą pojemność ma drugi automat z tej rodziny – dyspenser kasjerski z zamkniętym obiegiem gotówki Procash 6000 xe. Model ten jest przeznaczony do obsługi kasjerów pracujących w pozycji stojącej, dlatego jest stosunkowo wysoki. Powoduje to, że jest rzadko stosowany w Polsce.

Wpłata i wypłata banknotów z Procash

Technologia przechowywania pieniędzy w bębnach sprawia, że ostatni wpłacany banknot będzie pierwszym wypłacanym. Podobnie jak w Verterze podczas procesu wpłaty, w pierwszej kolejności następuje rozpoznanie i potwierdzenie autentyczności. W procesie weryfikacji autentyczności Procash wykorzystuje zarówno widmo światła widzialnego, poczerwień, ultrafiolet jak i parametry magnetyczne. Skanowaniu podlegają starannie wybrane fragmenty banknotu.

Prędkość, z jaką Procash 6100xe wypłaca banknoty to 5 sztuk na sekundę. Jednorazowo można wypłacić nawet 200 banknotów. Urządzenia umożliwia też obsługę wypłat (i wpłat) wielopaczkowych.

Nieco wolniej od wypłat Procash 6100xe realizuje przyjmowanie banknotów. Urządzenie przyjmuje wpłaty z prędkością prawie 4 sztuk banknotów na sekundę. Recykler jednorazowo może zdeponować do 200 nieposortowanych banknotów.

Bezpieczeństwo i współpraca z systemem bankowym

Urządzenie posiada system alarmowy i zamek elektroniczny, który można zaprogramować na wymaganą zwłokę czasowa przy otwieraniu. Sejf do przechowywania banknotów spełnia wszystkie wymagania Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Wyposażony jest też w dodatkową blokadę opartą na kluczu, która zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Wymiana informacji pomiędzy urządzeniem a systemem bankowym następuje za pośrednictwem łącza RS232 lub LAN/Ethernet. Opcjonalnie dostępny jest również interfejs USB.

 Recykler kasjerski Glory RZ-100

Recykler kasjerski Glory RZ-100

Poza najpopularniejszymi w Polsce recyklerami firm Talaris i Wincor Nixdorf, w placówkach zainstalowana jest również niewielka liczba automatów kasjerskich japońskiej firmy Glory. Mowa tu o automacie recyklingowym Glory RZ-100, sprzedawanym na naszym rynku przez firmę Kłos Nowoczesne Technologie Bankowe. Urządzenie ma stosunkowo niewielkie rozmiary, ale w związku z tym również najmniejszą pojemność (8 modułów recyklingowych o pojemności do 300 banknotów). Ciekawą cechą tego recyklera jest dodatkowa kaseta depozytowa, przeznaczona do przechowywania nadmiaru gotówki.

 

 

 

Podsumowując

Mimo podobnej zasady działania Vertera i Procash znacząco różnią się między sobą poszczególnymi parametrami. Wynika to głównie z faktu, że Vertera jest znacznie nowszym recyklerem, wyposażonym w większą liczbę systemów wspierających i ułatwiających pracę kasjerów.

Do zalet Procasha niewątpliwie można zaliczyć niewielkie wymiary zewnętrzne i mimo tego zapewnianie przyzwoitych parametrów technicznych. W przypadku Vertery zdecydowanie większa pojemność okupiona jest jednak większą długością automatu.

Wśród automatów kasjerskich Wincor Nixdorf, dużo większą pojemność i prędkość od Procasha 6100xe oferują najnowsze urządzenia tej firmy – dyspensery kasjerskie z zamkniętym obiegiem gotówki CINEO C6030 i CINEO C6040. Recyklery serii CINEO są obecnie w początkowej fazie wprowadzania na rynek, więc trudno teraz przewidzieć czy banki docenią cechy promowane przez producenta.

Wszystkie dostępne na naszym rynku modele automatów recyklingowych zapewniają bankom liczne korzyści. Szczególnie w porównaniu z zastosowaniem dyspenserów i multisejfów. Więcej informacji o recyklerach znajdziesz we wpisach:

 

Jak prawidłowo dobrać urządzenia, które zautomatyzują pracę Twoich placówek bankowych?

Prognozy są jednoznaczne – wkrótce banki zainstalują bardzo dużą liczbę automatów kasjerskich

Najnowsze trendy w wyposażaniu placówek bankowych wg laboratorium Accenture

 

Dodaj komentarz