Jak skutecznie przeprowadzić upgrade Windows XP do Windows 7 w bankomatach?

Okazuje się, że w bankowości już niedługo możemy mieć podobny przypadek do problemu roku 2000. Microsoft już jakiś czas temu ogłosił, że 8 kwietnia 2014 roku kończy wsparcie dla systemu operacyjnego Windows XP. W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że wsparcie zakończy się 14 lipca przyszłego roku. Nie zmienia to jednak faktu, że banki i innych właścicieli bankomatów czeka poważna operacja. Z ostatnio publikowanych danych wynika, że aż 95% bankomatów na świecie nadal pracuje na systemie Windows XP. Co to oznacza dla banków? Czy upgrade do systemu Windows 7 to tylko obowiązek, czy stwarza też szanse na podniesienie jakości usług? Jak przeprowadzić migrację do nowego systemu?

Windows XP wciąż standardem w bankomatach na świecie

Bankomat SelfServ 28 firmy NCR

Większość bankomatów na świecie pracuje na Windows XP SP3, CE lub nawet na starszych wersjach tego systemu. Część urządzeń ma zainstalowaną wersję Windows XP embedded, która będzie wspierana do końca 2016 roku. Od momentu kiedy Microsoft przestanie wspierać poszczególne wersje oprogramowania, nie będą powstawać zabezpieczenia na nowo odkrywane „dziury”.

Dla przestępców i hakerów może to być okazja żeby robić włamania do urządzeń. Częściowym rozwiązaniem może być wykupywanie w Microsoft indywidualnego wsparcia. Nie rozwiąże to jednak problemu całkowicie. Prędzej czy później będzie trzeba się zmierzyć z przejściem na nowszą wersję systemu operacyjnego. Pojawia się pytanie: jak do tego procesu podejść najbardziej efektywnie?

Jakie są podstawowe wymagania dla Windowsa 7?

Podstawową sprawą jest poziom techniczny posiadanych bankomatów. Nie wszystkie bankomaty są gotowe do zainstalowania Windows 7. Minimalne wymagania dla tego systemu to procesor o taktowaniu 1 GHz, 32 (x86) lub 64 (x64) bitach, 0,5 GB RAM, 16 GB wolnego miejsca na twardym dysku a także karta graficzna DirectX 9. Nawet jeśli bankomat posiada takie parametry, może okazać się, że będzie pracował bardzo wolno. Konieczne jest zapewnienie konfiguracji ze znaczącym „zapasem”, tak żeby bankomat mógł pracować wydajnie. Lepiej zapewnić lepszy procesor (minimum dwurdzeniowy) czy dwukrotnie większą pamięć.

Możliwe scenariusze upgradu do Windows 7

Bankomat CINEO C2550 firmy Wincor Nixdorf

Banki lub operatorzy mogą wybierać między kilkoma scenariuszami upgradu sprzętowego, które umożliwiają zainstalowanie nowego systemu operacyjnego. Pierwszy to minimalny upgrade sprzętu. Pamięć zostaje rozszerzona do maksymalnej wielkości, która umożliwi obsługę Win7. W takim wariancie komputer nadal będzie przestarzały i będzie pracował wolno, ale jest to najtańsze rozwiązanie. Drugi wariant to wymiana komputera na nowy. Trzeci wariant, stosowany w przypadku urządzeń które nie będą już wspierane przez dostawców po zastosowaniu Win7, to wymiana całego bankomatu. Koszty odnowienia bankomatu stanowią przeważnie od 20% do 40% wartości nowego urządzenia.

Alternatywą dla przeprowadzenia upgradu sprzętu i systemu operacyjnego jest zastosowanie specjalnego oprogramowania. Przykładem takiego rozwiązania jest PC/E Terminal Security Software stworzony przez Wincor Nixdorf. Oprogramowanie dostosowane jest do urządzeń różnych producentów. Niezależne testy potwierdziły, że zapewni ono wysoki poziom zabezpieczeń przed atakami z zewnętrznej i wewnętrznej sieci na bankomaty z systemem Windows XP, również po zakończeniu wsparcia dla tej wersji.

Windows 7 może podnieść jakość usług

Upgrade do Win7 to nie tylko operacja techniczna związana z podniesieniem wersji systemu operacyjnego i konfiguracji sprzętu. To również okazja, żeby rozwinąć ten wciąż podstawowy kanał kontaktu z klientami jakim jest bankomat. Dzięki Win7 bankomaty mogą stać się pełnowartościowym elementem bankowości wielokanałowej na równi z internetem i bankowością mobilną. Możliwe staje się na przykład używanie monitorów dotykowych multi-touch, biometrii czy standardu NFC.

Każda instytucja, która planuje przeprowadzenie takiego projektu powinna rozpocząć od przygotowania szczegółowego planu. Plan ten oprócz szczegółów technicznych powinien zawierać również opis aspektów biznesowych przedsięwzięcia. Dzięki możliwościom wdrożenia nowych funkcjonalności, Win7 pozwala na uzyskanie nowych korzyści biznesowych z bankomatów.

Dzięki zastosowaniu nowszej wersji systemu operacyjnego bankomaty można wykorzystywać w One-to-one czy zintegrować z systemem CRM. Bank może personalizować kontakt z klientem i transakcje a także łatwej zdalnie aktualizować oprogramowanie i kontrolować urządzenie. Możliwe staje się też zastosowanie oprogramowania typu multivendor i prawdopodobnie cześć banków przy okazji upgradu do Win7 przejdzie na takie rozwiązanie.

Jakie są etapy projektu upgradu Win 7?

Bankomat Monimax 5600 firmy Nautilus Hyosung

Wdrożenie nowego rozwiązania powinno być poprzedzone analizą posiadanej infrastruktury bankomatowej. Analiza powinna umożliwić wybór najbardziej odpowiedniego scenariusza projektu wraz z wersjami oprogramowania i sprzętu. Żeby nowe funkcjonalności generowały dodatkowe przychody lub oszczędności, konieczne jest też spełnienie najlepszych praktyk bezpieczeństwa. Przyjęte rozwiązanie powinno być tak bezpieczne jak to jest możliwe.

Konieczne jest też określenie jakie funkcje ma spełniać zmodyfikowany kanał bankomatowy. Może być również potrzebne uzyskanie certyfikatu regulatorów (np. Visa) na nowe rozwiązanie oraz driverów standardu XFS dla Win7 od dostawcy sprzętu. Po zakończeniu etapu przygotowania projektu warto przeprowadzić wdrożenie pilotażowe dla przetestowania nowego rozwiązania. Po pomyślnym jego zakończeniu można rozpocząć pełne wdrożenie.

Jak wygląda poziom przygotowania banków do wdrożenia Win7?

Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez ATMIA wynika, że duża część właścicieli bankomatów na świecie planuje przeprowadzenie upgradu systemu Windows w 2014 roku. Jednak według danych ATM Marketplace tylko 15% bankomatów ma być gotowe w pierwotnym terminie końca wsparcia wersji XP.

Sytuacja w Polsce jest podobna do tej panującej na świecie. Większość właścicieli bankomatów dopiero planuje lub w najlepszym razie rozpoczęło proces upgradu. Na przykład Euronet korzystający z wersji Windows XP embedded, wspieranej do 2016 roku, planuje wymianę systemu najprawdopodobniej w 2015 roku. SGB zapowiada natomiast, że do 8 kwietnia zakończy przejście na nowy system operacyjny. Z kolei ING Bank Śląski podjął decyzję o aktualizacji systemu operacyjnego w swoich bankomatach i rozpoczął cały proces.

Wygląda na to, że właściciele bankomatów w zdecydowanej większości przejdą na system Windows 7 przed nowym terminem końca wsparcia wersji XP. Być może część operatorów zdecydują się nawet na wersję Windows 8. Microsoft uważa, że banki powinny przejść właśnie na tę wersję, ponieważ sterowniki wersji 7 i 8 są identyczne a wersja 8 lepiej pracuje na starszym sprzęcie. Na razie jednak dostawcy bankomatów nie są zainteresowani najnowszą wersją Windows.

Obie wersje mogą na pewno przyczynić się do tego, że w działaniu bankomatów rozpocznie się nowy rozdział – będą nowocześniejsze i lepiej dostosowane do obecnych wymagań ich właścicieli i klientów z nich korzystających.

Styczeń 2014

Dodaj komentarz