Najnowsze rozwiązania w inteligentnych sejfach dedykowanych dla handlu detalicznego

Coraz większa popularność na świecie rozwiązań klasy Remote Cash Capture (RCC) nie byłaby możliwa bez inteligentnych sejfów. To one są sercem rozwiązań RCC i to one głównie przyczyniają się do usprawniania zarządzania gotówką w bankach i w handlu detalicznym (retail). Dwadzieścia lat rozwoju tej technologii sprawiło, że pojawiło się wiele odmian urządzeń o różnej funkcjonalności. W inteligentnych sejfach zastosowano rozwiązania spotykane w wielu innych automatach do obsługi gotówki. Jakie typy urządzeń są obecnie produkowane?  Jak dobrać odpowiedni sejf do potrzeb firmy? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

Inteligentne sejfy to bardzo zróżnicowana grupa urządzeń

Charakterystyce rozwiązań RCC poświęciliśmy jeden z wcześniejszych artykułów (link). W tym tekście skupimy się na analizie dostępnych modeli sejfów inteligentnych.

Typów urządzeń jest na tyle dużo, że można dobrać odpowiedni model do potrzeb praktycznie każdej firmy z sektora retail. Dostępne są nawet rozwiązania dedykowane dla transportu publicznego.

Banki i firmy instalują sejfy o różnej funkcjonalności – od prostych modeli po wielofunkcyjne automaty. Podstawowe dwie grupy sejfów, jakie można wyróżnić to urządzenia usprawniające rozliczenia kasjerów oraz dodatkowo ułatwiające transport gotówki. W niektórych modelach realizowane są obie funkcjonalności.

Czy w rozwiązaniach RCC można zastosować recyklery?

Dla usprawniania rozliczeń kasjerów można zastosować standardowy recykler kasjerski. Urządzenie przeznaczone głównie dla placówek bankowych weryfikuje i przechowuje wpłaty kasjerów. Kasjerzy przy ich pomocy mogą również dokonywać wypłat wpłaconych wcześniej banknotów. Niestety brak kaset w większości modeli recyklerów powoduje, że firmy transportowe mają utrudniony odbiór gotówki.

Recykler TCR Vertera z Secure Transfer Cassette

W niektórych modelach recyklerów obecnie stosuje się dodatkowe kasety zrzutowe do przyjmowania banknotów. Standardowo do kaset wpłacane są banknoty, które będą odbierane przez firmy transportowe. Kasety z banknotami mogą być też przeznaczone do innych celów np. do załadowania bankomatów.

Przykładem takiego urządzenia jest recykler TCR Vertera wyposażony w rozwiązanie o nazwie Secure Transfer Cassette. Podobny system zastosowano w recyklerze RZ-100 firmy Glory. Inną odmianą takiego rozwiązania są recyklery wyposażone w specjalne samo plombujące się worki. W tego typu worki jest wyposażony jeden z modeli automatów RCS 800 firmy Scan Coin.

Wszystkie powyższe odmiany recyklery mogą znaleźć zastosowanie w systemach RCC, ale ze względu na koszt urządzeń przeznaczone są one raczej dla większych firm.

Jeszcze droższe będzie zastosowanie do tych celów bankomatów recyklingowych. Ale ze względu na bardzo dużą pojemność i możliwość użycia kaset, może być to w niektórych sytuacjach ciekawe rozwiązanie.

Czy dobrym rozwiązaniem są sejfy z kasetami na banknoty?

Notedeposit ISH 1200

W większości rozwiązań RCC stosowane są sejfy inteligentne z kasetami. Banknoty po weryfikacji przez czytnik są składowane w specjalnych, wyjmowanych kasetach. Dla firm transportowych wyposażonych w specjalistyczne oprzyrządowanie do przewozu gotówki jest to niewątpliwie duże ułatwienie w obsłudze i może wpływać na cenę usług.

Przykładem niewielkiego urządzenia wyposażonego w kasety jest Notedeposit ISH 1200 firmy ISH Company. Różnej wielkości urządzenia z kasetami proponuje również firma CSS. Rozwiązanie automatyzujące tylko wpłaty może być wystarczające dla większości małych i średnich firm. Niedogodnością takiego rozwiązania może być jednak brak automatyzacji wypłat dla kasjerów. 

 

W jaki sposób inteligentne sejfy obsługują banknoty?

Inteligentne sejfy różnią się też pod względem sposobu obsługi gotówki. Najprostsze i najtańsze modele przeznaczone dla niewielkich sklepów, wyposażone są w czytniki do weryfikacji wpłat pojedynczych banknotów. Wersje bardziej zaawansowane posiadają czytniki automatyzujące wpłaty plików banknotów. Przykladem inteligentnych sejfów umożliwiających wpłaty banknotów w plikach są urządzenia firmy Sallen.

 

Sejfy o wyższym poziomie zaawansowania poza wpłatami banknotów obsługują również wypłaty. W zależności od producenta może to być obsługa w wersji recyklingowej (te same banknoty są wpłacane i wypłacane) lub obsługa niezależnych wpłat i wypłat banknotów. W tym drugim przypadku do zasilania kasjerów stosowane są dedykowane dyspensery (np. urządzenia Arca 2600 i Arca 1000 firmy Arcatech).

W jaki sposób obsługiwany jest bilon?

Wpłata bilonu w RCS 800 firmy Scan Coin

Producenci oferują urządzenia obsługujące również monety. Dostępne są nawet modele w których recyklingowi podlegają wyłącznie monety. Przykładem takiego rozwiązania jest chociażby podstawowa wersja sejfu RCS 800 firmy Scan Coin.

Podobnie jak w przypadku banknotów dostępne są wersje przystosowane tylko do wpłat albo do wpłat i wypłat bilonu. Jednym ze sposobów wypłaty bilonu jest włożenie fachownicy do sejfu, który następnie automatycznie sortuje monety do odpowiednich przegródek. Takie rozwiązanie stosują na przykład firmy Scan Coin i Traidis. Dostępne są też modele, które umożliwiają wpłatę zarówno banknotów jak i bilonu (np. sejf Obolus+coin firmy Sallen).

 

 

Sejfy inteligentne można dobierać do wielkości firmy i sklepów

Autodis 2000 ++ firmy Traidis

Kolejnym parametrem, który odróżnia poszczególne sejfy jest wydajność obsługi. Przykładem są chociażby urządzenia oferowane przez firmę Traidis. Firma ta produkuje model Autodis++ Cluster przeznaczony dla małych i średnich sklepów oraz model Autodis 2000 +osowany w dużych marketach. W przypadku tego drugiego modelu może on obsługiwać równocześnie nawet czterech kasjerów. Oczywiście wydajność sejfu związana jest też z jego ceną – Autodis++ Cluster jest znacznie tańszy od Autodis 2000 ++.

 Jak przebiega praca z wielofunkcyjnym sejfem inteligentnym?

Po autentykacji kasjer określa wielkość i nominały wypłaty gotówki przeznaczonej do pracy w czasie dnia. Po kilkudziesięciu sekundach kasjer otrzymuje żądaną liczbę banknotów i monet wraz wydrukowanym potwierdzeniem. Specyfikacja wypłaty jest zapisywana w urządzeniu i/lub przesyłana do centrum obsługi. W czasie dnia urządzenia w razie potrzeby są wykorzystywane do uzupełniania ewentualnych niedoborów gotówki na stanowiskach kasowych.

Na koniec dnia kasjer rejestruje się ponownie i wpłaca dzienny utarg do urządzenia. Banknoty i bilon są składowane w sejfie lub sejfach gotowe do następnych wypłat. Mogą być też składowane w kasetach lub w samo plombujących się workach przeznaczonych do transportu. Wszystkie operacje są rejestrowane w centralnym systemie monitorującym stany gotówki w punktach obsługi. To jeden z czynników, który sprawia, że firmy mogą elastyczniej zarządzać gotówką i łatwiej korzystać z kredytów w rachunku bieżącym. Szerzej korzyści wynikające z zastosowania rozwiązań RCC opisaliśmy w artykule „Czy Remote Cash Capture unowocześni metody zarządzania gotówką w bankach i handlu detalicznym?”.

Podsumowując

Zasada działania RCC jest dość prosta, ale wymaga prawidłowego współdziałania kilku elementów: inteligentnych sejfów, oprogramowania, monitoringu, firm transportowych i banków, które taką usługę zaproponują. W całej tej układance dla firm z branży retail najważniejsze są jednak inteligentne sejfy. Mnogość modeli i stosowanych rozwiązań sprawia, że można dobrać rozwiązanie dostosowane do wymagań każdej firmy zajmującej się handlem detalicznym. Pojawiają się nawet przymiarki do używania inteligentnego sejfu przez kilka sklepów znajdujących się w centrum handlowym. Wpłacana gotówka może być wykorzystana później przez placówkę bankową (w której zainstalowany jest sejf) do zasilania bankomatu znajdującego się w centrum handlowym.

Podstawowe pytanie brzmi: czy RCC znajdzie powszechne zastosowanie w polskich firmach i bankach? Biorąc pod uwagę korzyści jakie zapewnia i coraz większą popularność na świecie można stwierdzić że tak się stanie. Portal Automatyka Bankowa będzie śledził rozwój tej technologii w Polsce i przedstawiał najważniejsze fakty i wdrożenia.

Dodaj komentarz