Ciekawe informacje w nowym portalu o działalności NBP i obiegu gotówki

Narodowy Bank Polski udostępnił specjalną stronę, która ma przybliżać działalność naszego banku centralnego i nie tylko. W portalu można znaleźć na przykład najnowsze informacje o wartości pieniądza w Polsce czy ciekawe fakty o gotówce w obiegu. Wszystkie informacje są przedstawiane w przystępny sposób oraz w atrakcyjnej formie graficznej. Czego możemy dowiedzieć się z nowej strony poznaj.nbp.pl?

Portal poznaj.nbp.pl prezentuje szerokie spektrum działań banku centralnego

NBP swój nowy portal podzielił na 4 główne sekcje: stabilność cen, działalność emisyjna, bank banków oraz o NBP. Sekcja „stabilność cen” poświęcona jest zadaniom jakie bank centralny realizuje w obszarze utrzymania na odpowiednim poziomie inflacji. „Bank banków” to dział opisujący proces wspomagania płynności banków realizowany przez NBP. Z punktu widzenia naszego portalu najbardziej interesujący jest dział „działalność emisyjna”.

Działalność emisyjna NBP

Sekcja „działalność emisyjna”  przedstawia w jaki sposób do obiegu trafiają nowe banknoty i monety. Główne zadania realizuje NBP. Bank centralny dba przede wszystkim o to, żeby ilość banknotów i monet w obiegu była optymalna a ich zabezpieczenia charakteryzowały się wysokim poziomem. W tej sekcji możemy dowiedzieć się na przykład o tym jaka jest w Polsce ilość gotówki w obiegu, a także jaka jest całkowita wartość pieniądza krążącego w naszej gospodarce.

Osobny rozdział poświęcono zabezpieczeniom gotówki oraz zasadom rozpoznawania ich autentyczności. Czytelnik może znaleźć informacje kiedy banknoty i monety są uznawane za zużyte lub uszkodzone, a także w jaki sposób można je wymienić na nowe. Wszystkie treści prezentowane są w przejrzystej i atrakcyjnej formie graficznej i dodatkowo uzupełnione filmami. Zarówno treść jak i forma, sprawiają, że www.poznaj.nbp.pl może być cennym źródłem informacji nie tylko dla specjalistów zajmujących się gotówką, ale dla każdej osoby korzystającej z gotówki.

Luty 2016

 

 

Dodaj komentarz