Czy multisejf może sprawdzić się w każdej placówce bankowej?

Multisejf to najpopularniejsze urządzenie wspierające obsługę kasjerską w polskich placówkach bankowych. Nie jest to zasługą zaawansowania technicznego czy licznych korzyści zapewnianych przez te urządzenia. Decydujący wpływ na taki stan rzeczy ma niski koszt zakupu. Ale czy takie rozwiązanie umożliwia bankom rozwijanie usług? Jak multisejfy wypadają na tle nowoczesnych urządzeń automatyzujących pracę kasjerów? Przyjrzyjmy się czym charakteryzują i w jakich przypadkach sprawdzają się multisejfy kasjerskie.

Jak to się stało, że multisejfy są popularne w polskich bankach?

Początki stosowania multisejfów kasjerskich w Polsce przypadają na lata 90-te ubiegłego wieku. W tamtym czasie standardem były placówki bankowe wyposażone w boksy kasjerskie. Banki budowały wtedy pierwsze placówki aranżowane zgodnie z ideą banku otwartego. Konieczne było zastosowanie urządzeń, które zabezpieczą gotówkę na stanowiskach bez okienek. Początkowo najczęściej instalowano zestaw składający się z dyspensera kasjerskiego do wypłat i dwóch multisejfów do przyjmowania wpłat gotówki. Taki zestaw był przeznaczony dla dwóch kasjerów.

Multisejf NTR-ER firmy SZB

Z upływem czasu banki przekonały się, że multisejfy mogą służyć też do obsługi wypłat. Dodatkowo dyspensery były drogie, a przy tym mało wygodne w użyciu. Dlatego banki wyposażały tylko w multisejfy coraz więcej stanowisk kasjerskich.

Rosnąca popularność multisejfów sprawiła, że zwiększała się liczba producentów tych urządzeń. Pierwszym znaczącym polskim producentem była firma PPHU Globe z Piaseczna dr Wilczyńskiego. Później pojawiły się takie firmy jak Dyspenzer, Kłos Nowoczesne Technologie Bankowe, Systemy Zabezpieczeń Bankowych (SZB), FHU Globe (firma, która wydzieliła się z PPHU Globe), Konsmetal, Metalkas czy CHBS.

Aktywność dostawców również przyczyniła się do tego, że multisejf jest dzisiaj najpopularniejszym urządzeniem do obsługi gotówki na stanowiskach kasjerskich. Taka sytuacja odbiega od standardów przyjętych w innych krajach z rozwiniętą bankowością. W Niemczech, Hiszpanii czy we Włoszech multisejf najczęściej jest uzupełnieniem automatu kasjerskiego.

Zasada działania multisejfu jest bardzo prosta

Multisejf ZK-I firmy Kłos

Zasada działania multisejfu kasjerskiego jest wyjątkowo nieskomplikowana. Multisejfy wyposaża się w kilka szuflad, które personel używa do wpłat i wypłat gotówki, a także do przechowywania innych przedmiotów. Do różnych operacji przyporządkowuje się różne szuflady. Z reguły jedna z nich służy do przechowywania bilonu i banknotów przeznaczonych do wypłat. Taka szuflada wyposażona jest we wkłady na bilon i dociski na banknoty. Do wpłat służy szuflada wyposażona w kasetę zrzutową.

Dodatkowe szuflady mogą służyć do przechowywania zapasu gotówki, dokumentów lub innych przedmiotów. Szuflady powinny mieć ustawione indywidualne opóźnienia otwarcia. Jest to szczególne istotne w kontekście zwiększania bezpieczeństwa operacji, ponieważ po otwarciu szuflady przestępca może mieć dostęp do całej jej zawartości.

Roller Cash firmy Cespro

Oczekiwanie na otwarcie szuflady jest uciążliwe zarówno dla kasjerów jak i dla klientów i dlatego personel nie zawsze stosuje opóźnienia. Dzieje się tak wbrew wytycznym departamentów bezpieczeństwa. Oczywiście wpływa to na wzrost zagrożeń. Z drugiej strony trudno się dziwić takim praktykom. Stosowanie opóźnień może bardzo wydłużyć każdą operację, co znacznie obniża komfort obsługi.

Dostępne są też multisejfy o działaniu odbiegającym od tradycyjnych modeli. Przykładem może być chociażby Roller Cash włoskiej firmy Cespro. Wprowadzono w nim zasadę przechowywania i udostępniania gotówki w niewielkich komorach, z których tylko 1 lub 3 może być jednocześnie otwarta. Komory otwierają się automatycznie podczas wykonywania operacji.

Główne zalety multisejfów

Największą zaletą multisejfów jest oczywiście niska cena zakupu. Są znacznie tańsze od recyklerów a nawet dyspenserów. Ale nie tylko cena jest mocną stroną tych urządzeń. Niewątpliwą zaletą jest też możliwość dostosowania modeli do indywidualnych potrzeb placówek. Można zastosować model jednostanowiskowy lub dwustanowiskowy. Klienci mają też do wyboru różną liczbę szuflad (najczęściej od 3 do 6). Część szuflad można dowolnie aranżować. Prosta konstrukcja urządzenia ma też wpływ na stosunkowo małą awaryjność.

Multisejfy firmy Globe

Multisejfy zapewniają przyzwoity poziom bezpieczeństwa. Najwięcej produkowanych modeli jest zgodnych z normą PN-EN 14450 klasa S1 i S2 lub normą PN-EN 1143-1 klasa I. Z klasami związane są różne kwoty, które można zabezpieczać w urządzeniach oraz różne czasy przechowywania. Klasa I przeznaczona jest do przechowywania gotówki przez całą dobę. Klasy S1 i S2 są dedykowane do zabezpieczania gotówki w czasie godzin pracy, ale niewielką ilość gotówki może być w nich przez cały czas (do ok. 90 tys. PLN).

Limity można zwiększać instalując systemy alarmowe różnej klasy. I tak, klasa S1 oznacza od 0,1 do 1,5 jednostki obliczeniowej, S2 – od 0,2 do 3, a klasa I – od 1 do 3. Jednostka obliczeniowa to obecnie ok. 450 tys. złotych, więc pod odpowiednim nadzorem w multisejfie można przechowywać ponad milion złotych. Kasjerzy moją dostęp do urządzenia na ogół po wprowadzeniu indywidualnego kodu PIN. Urządzenia mogą być wyposażone w dodatkowe zamki. Powinny być także kotwione do podłoża.

Co bank traci stosując multisejfy zamiast recyklerów?

Stanowisko kasjerskie wyposażone w recykler i multisejf

Mimo niewątpliwych zalet, multisejfy są jednak o kilka generacji starsze od współczesnych recyklerów kasjerskich. Nic dziwnego, że funkcjonalnie odstają od najnowszych konstrukcji i dają bankom o wiele mniej korzyści. W praktyce multisejfy zapewniają głównie zabezpieczenie środków pieniężnych. Mogą sprawdzić się przede wszystkim w oddziałach, w których realizuje się bardzo małą liczbę transakcji.

Przewagą recyklerów jest uwolnienie personelu od konieczności weryfikowania i przeliczanie wpłacanej gotówki i przeliczania wypłat. Używając multisejfu personel nadal musi poświęcać dużo uwagi na operacje gotówkowe. Zmniejsza to zaangażowanie pracowników w działania sprzedażowe. Oszczędności z zastosowania recyklera wynikają też ze znacznie mniejszej pracochłonności operacji. Operacje są od kilkunastu sekund do kilkudziesięciu minut krótsze. Recyklery zdecydowanie rzadziej rozlicza się fizycznie. Na ogół jest to wykonywane tylko raz na tydzień.

Przewaga recyklera nad multisejfem ujawnia się również w różnych aspektach bezpieczeństwa. Dzięki rejestracji i dokładnemu rozliczaniu każdej transakcji, stosując recyklery unika się pomyłek i oszustw personelu. W dodatku recykler pewnie wyłapuje fałszywe banknoty.

Liderzy w dostawach multisejfów do polskich banków

W Polsce banki mogą wybierać wśród kilku liczących się dostawców, oferujących szeroką paletę urządzeń. Urządzeń do wyboru jest dużo, ale można je podzielić na kilka kategorii.

Firma Systemy Zabezpieczeń Bankowych (SZB) dostarcza jednostanowiskowy multisejf NTR-ER w klasie I oraz serię jedno i dwustanowiskowych urządzeń AWP w klasie S1. Kłos Nowoczesne Technologie Bankowe oferuje multisejfy serii ZKM w klasie S1 i S2 oraz serię ZK-I w klasie I odporności mechanicznej na włamanie. W każdej serii dostępne jest kilka modeli różniących się liczbą szuflad.

Z kolei zarówno PPHU Globe jak i FHU Globe Piaseczno produkują różne modele urządzeń uniwersalnych i dwustanowiskowych z szufladą depozytową. Urządzenia dostępne są w klasach S1, S2 i w klasie I. Konsmetal dostarcza serię urządzeń XP w klasie S1, XS/S2 w klasie S2 oraz multisejf XS/I w klasie I.

Dyspenzer jest producentem multisejfów serii BBP1 jedno i dwustanowiskowych w klasie S1. W swojej ofercie firma ma też multisejf BBP2-43U w klasie S2 oraz BBP1-2S1, który jest połączeniem multisejfu w klasie S1 i sejfu w klasie I.

Jaka jest przyszłość przed multisejfami?

Multisejf XS firmy Konsmetal

Porównanie multisejfów i recyklerów oczywiście wypada zdecydowanie lepiej dla tych drugich. Ale niskie koszty zakupu i zabezpieczanie gotówki na przyzwoitym poziomie sprawiają, że multisejfy jeszcze długo będą działać w polskich placówkach. Nawet, jeśli nie będą już podstawowymi urządzeniami do obsługi wpłat i wypłat, uzupełnią funkcjonalność recyklerów. Banki będą je używać do przechowywania bilonu czy dokumentów.

Wpływ na zmniejszenie się roli multisejfów mogą mieć nadchodzące zmiany w organizacji oddziałów. Wszystko wskazuje, że placówek będzie coraz mniej, ale będą w większym stopniu zautomatyzowane i z mniej licznym personelem. Klient będzie mógł przebywać w każdej strefie placówki i będzie korzystał ze wszystkich urządzeń. Multsejf, który może być obsługiwany tylko przez personel, jest niedostosowany do takiej koncepcji usług.

Multisejfy są jednak nadal rozwijane. Nowym trendem jest na przykład zapewnianie prostej integracji z systemem bankowym. W takim rozwiązaniu szuflada automatycznie się otwiera po zaakceptowaniu transakcji przez kasjera.

Podsumowując

Analizując dostępne modele multisejfów, nasuwa się wniosek, że placówki bankowe mogą funkcjonować mając na wyposażeniu stanowisk tylko te urządzenia. Jednak przy wykorzystaniu samych multisejfów bardzo trudno zwiększać efektywność i skuteczność usług. Takie możliwości dają recyklery, które są o wiele bardziej zaawansowane technicznie. Cześć banków, zarówno komercyjnych (np. ING, PKO BP, BZWBK, BRE, Citibank) jak i spółdzielczych,  już stosuje recyklery. Ale czy recyklery będą powszechnie stosowane? Zależy to głównie od tego, czy banki uznają, że większa inwestycja wystarczająco szybko się zwróci.

Jeśli chciałbyś otrzymać dodatkowe informacje i materiały o urządzeniach automatyzujących wpłaty, napisz (kkolodziejczyk@automatykabankowa.pl) lub zadzwoń (504 143 524) do nas.

Inne artykuły poświęcone wyposażeniu stanowisk kasjerskich:

Jak prawidłowo dobrać urządzenia, które zautomatyzują pracę Twoich placówek bankowych?

Jakie są perspektywy rozwoju przed automatami kasjerskimi?

Czym charakteryzują się najpopularniejsze na polskim rynku recyklery kasjerskie?

Prognozy są jednoznaczne – wkrótce banki zainstalują bardzo dużą liczbę automatów kasjerskich

Maj 2013
 
 

 

Dodaj komentarz