Jeden z liderów światowej bankowości otworzył swoją pierwszą placówkę w Polsce

Na początku czerwca Bank Of China otworzył w Warszawie swój pierwszy oddział w Polsce. Może się wydawać, że bank z Chin to swojego rodzaju egzotyka w świecie finansów. Nic bardziej mylnego. Mamy do czynienia z jednym z największych banków świata o wielkim potencjale. W Polsce bank ma głównie obsługiwać korporacje, ale swoją ofertę kieruje również do klienta detalicznego. Odwiedziliśmy placówkę Banku of China w Warszawie. Celem naszej wizyty było zapoznanie sie z zastosowanymi w placówce rozwiązaniami automatyki bankowej. Na ile są one egzotyczne a na ile nowoczesne?

 

Czy Bank Of China podbije nasz rynek bankowy?

Otwarcie pierwszego oddziału Banku Of China wzbudziło duże zainteresowanie w naszym środowisku bankowym. Od początku kwietnia, kiedy to Komisja Nadzoru Bankowego wydała zgodę na wejście banku do Polski, rozpoczęły się analizy jak potentat z Chin może wpłynąć na nasz rynek. Bank of China, z kapitalizacją na poziomie 130 mld USD i z przedstawicielstwami w 20 krajach,  to jeden z największych banków świata.

Instytucja ma zatem odpowiedni potencjał, żeby stać się ważnym graczem również w naszym kraju. Bank chce się na razie skupić przede wszystkim na największych korporacjach z Chin i dużych polskich firmach, zainteresowanych współpracą z Państwem Środka. Poza firmami Bank Of China będzie też obsługiwać klientów detalicznych. Sprawdźmy jakie rozwiązania automatyzujące pracę personelu zastosowano w pierwszej polskiej placówce banku.

 

Automatyka bankowa w warszawskiej placówce

Odwiedzając placówkę w Warszawie przede wszystkim odnieśliśmy wrażenie, że jest to nowoczesny obiekt bankowy. Oddział zaprojektowano zgodnie koncepcją banku otwartego czyli nie ma w nim barier między personelem a klientami. W placówce zastosowano kasjerskie automaty recyklingowe (opisywane już na naszym portalu TCR Vertera). Ciekawostką jest to, że jedno z urządzeń przeznaczone jest w całości do obsługi Euro. Ma to związek ze specyfiką potrzeb klientów, których spodziewa się bank. Dzięki temu zapewnione jest pełne bezpieczeństwo również walutowych wpłat i wypłat. Do liczenia banknotów używane są tzw. liczarki wartości Ntegra firmy Talaris z funkcją sortowania i z pełną weryfikacją autentyczności.

Placówka Bank Of China w Warszawie

Informacje o ofercie banku można uzyskać także z zainstalowanego w oddziale systemu Digital Signage. Na razie jest to stosunkowo proste rozwiązanie, ale można się spodziewać, że z czasem będzie ono rozbudowywane. W placówce nie wydzielono strefy urządzeń samoobsługowych. Ma to zapewne związek z faktem, że obecnie bardziej kluczowy dla banku jest segment przedsiębiorstw.

 

Plany Bank Of China zakładają rozwój polskiej sieci placówek

Wszystko wskazuje na to, że placówka w Warszawie jest dla Banku Of China przyczółkiem, który ma umożliwić ekspansję na naszym rynku. Plany zakładają otwarcie kolejnych placówcek w Polsce. Zapewne stopniowo będzie rósł też udział segmentu detalicznego w usługach. Znając potencjał tego banku można przewidywać, że kolejne oddziały także będą wyposażone w najnowsze rozwiązania automatyki bankowej. Być może będą to nawet systemy nie stosowane jeszcze w innych polskich bankach. Portal Automatyka Bankowa na bieżąco będzie śledzić i przekazywać najważniejsze informacje związane z rozwojem sieci placówek nowego gracza na polskim rynku bankowym.

Dodaj komentarz