Newsletter

Witaj Subskrybent

Przesyłamy artykuły zamieszczone w ostatnim czasie na Portalu Automatyka Bankowa.

Jeśli chciałbyś przekazać nam jakiekolwiek oczekiwania dotyczące tematyki poruszanej na Portalu, prosimy o mail na adres redakcja@automatykabankowa.pl (lub zadzwoń 504 143 524). Chcemy rozwijać Portal tak, aby był jak najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb. Za wszelkie Twoje sugestie będziemy się rewanżować niespodziankami.

Życzymy miłej lektury!

Redakcja

 

Środki płatnicze przez wieki ulegały wielkim przemianom. Kluczowym momentem w historii było użycie pierwszych monet i banknotów.  Powszechne korzystanie z gotówki sprawiło, że pojawiła się potrzeba automatyzacji pracochłonnych procesów jej obsługi. Stosowane technologie stawały się coraz bardziej zaawansowane. Dzisiaj są też przyjazne i zapewniają oszczędność kosztów.  Prognozy pokazują, że nie jest to jeszcze koniec rozwoju i przyszłość w tej dziedzinie zapowiada się bardzo ciekawie. Zapraszamy w podróż w przeszłość i w przyszłość obiegu gotówki.

Artykuł powstał na podstawie dokumentu przygotowanego przez analityków firmy Glory. Celem ich analizy było usystematyzowanie historii zmian w obiegu gotówki i opracowanie prognoz dalszego jej rozwoju. Zarówno przeszłość jak i przyszłość przedstawiono ze szczególnym uwzględnieniem sektora retail.

Obieg gotówki – jak się kształtował i dokąd zmierza? (cz. I)

 

Narodowy Bank Polski w latach 2015-2018 przeprowadził projekt badawczy poświęcony kosztom instrumentów płatniczych w Polsce. Bank centralny za cel postawił sobie oszacowanie kosztów społecznych i prywatnych płatności detalicznych, poniesionych w 2015 roku przez uczestników polskiego na rynku płatności. Badanie dotyczyło wykorzystywania najważniejszych instrumentów płatniczych. Wnioski płynące z badania są bardzo interesujące.

NBP zbadał koszty instrumentów płatniczych na rynku polskim

 

 

 

Możliwość komentowania została zablogowana.