Newsletter Grudzień/Styczeń + dodatkowe materiały

Witaj Subskrybent

Przesyłamy artykuły zamieszczone w grudniu i w styczniu na Portalu Automatyka Bankowa. Załączamy również dodatkowe materiały związane z artykułami.

Jeden z artykułów poświęciliśmy nowym rekomendacjom standardów postępowania z banknotami w obrocie gotówkowym jakie NBP opublikował na początku stycznia. W naszej ocenie jest to bardzo ważny projekt dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w obsługę gotówki. W najbliższych miesiącach będziemy na bieżąco publikować na Portalu istotne informacje związane z projektem NBP. Będziemy także odpowiadać na wszystkie pytania i wątpliwości Czytelników. Zapraszamy do kontaktu.

Życzymy miłej lektury!

Redakcja

 

Narodowy Bank Polski na początku stycznia opublikował nowe rekomendacje standardów postępowania z banknotami w obrocie gotówkowym. Bank centralny w swojej rekomendacji główny nacisk położył na zapewnienie właściwej jakości banknotów ponownie wprowadzanych do obrotu. Znamienne jest, że NBP w swoich zaleceniach wzoruje się na przepisach obowiązujących w Eurosystemie. Obecnie przygotowywana jest też zmiana ustawy o NBP. To zapowiedź dużych zmian w procesie obsługi gotówki jakie w najbliższych latach czekają polskie banki i firmy.

Nowe przepisy NBP odmienią proces obsługi gotówki w Polsce

 

Bankomat wciąż pozostaje najpopularniejszym urządzeniem bankowym na świecie. Przez lata rynek ten ciągle się rozwijał i dla wielu specjalistów z branży automatyki bankowej jest ważną sprawą czy ten trend się utrzyma. W ostatnim czasie ukazały się dwa raporty które przedstawiają obecną sytuację i prognozy dla rynku bankomatów. Firma RBR opublikowała raport „Global ATM Market and Forecasts to 2019” a firma Allied Market Research raport „Global ATM Market”. Zapraszamy do zapoznania się najciekawszymi tezami tych raportów, a także z najnowszymi danymi dotyczącymi polskiego rynku bankomatów.

Jak będzie rozwijał się światowy rynek bankomatów w najbliższych latach?

 

Przedstawiamy ostatnią cześć artykułu poświęconego analizie obecnej sytuacji gotówki na świecie, opartego na tezach raportu Currency Research. W tej części skupiamy się na wpływie rozwoju płatności mobilnych na popularność gotówki, obecnym zaufaniu klientów do gotówki, korzyściach  jakie społeczeństwa mają z jej używania. Analizie poddajemy też założenie czy można koszty obsługi gotówki przedstawiać w relacji do PKB. Informacje zawarte w artykule dla wielu osób mogą być zaskoczeniem w kontekście rosnącej popularności płatności bezgotówkowych.

Prawda i mity o gotówce w najnowszym raporcie Currency Research (cz. III)

 

Dodatkowe materiały:

Rekomendowane przez NBP standardy postępowania z banknotami w obrocie gotówkowym

Raport: Case for Cash Summary

Artykuł: Global ATM market expected to approach $22B by 2020

 

Możliwość komentowania została zablogowana.