Nowy banknot o nominale 500 złotych wkrótce w obiegu

Narodowy Bank Polski zaprezentował banknot o nominale 500 złotych, który wejdzie do obiegu w lutym 2017 roku. Nowy banknot zdobi wizerunek Jana III Sobieskiego i wyposażono go w najnowocześniejsze zabezpieczenia. Obecnie trwają przygotowania do wprowadzenia banknotu rynek. Mimo, że nowy banknot w pierwszych latach będzie rzadko spotykany w obiegu, konieczne jest przeprowadzenie wielu działań przygotowawczych. Bez nich sprawna obsługa pięćsetki będzie bardzo utrudniona.

Rosnąca ilość gotówki w obiegu wymusiła wprowadzenie nowego banknotu

Do powstania nowego banknotu przyczyniły się głównie względy ekonomiczne. Z uwagi na stale rosnącą ilość gotówki w obiegu (w ostatnim roku przybyło jej 15%), NBP poszukuje oszczędności w procesie emisji pieniądza. W pierwszych latach po wprowadzeniu, banknot 500 zł będzie służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP i rzadko będzie spotykany w obiegu. Mimo to pozwoli obniżyć koszty obsługi gotówki oraz zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku. Według szacunków banku centralnego nowy nominał przyniesie oszczędności rzędu 37 milionów złotych rocznie. Czym charakteryzuje się nowy nominał?

Nowy banknot prezentuje się bardzo okazale

Na banknocie 500 zł znalazł się wizerunek Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zachowano chronologiczną ciągłość serii „Władcy polscy”. Na stronie odwrotnej banknotu znajduje się wizerunek orła i pałacu w Wilanowie. Nowy banknot zaprojektował Andrzej Heidrich, który projektował również pozostałe polskie banknoty obiegowe. Producentem nominału jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. „Pięćsetkę” wyróżnia nie tylko estetyczny wygląd ale również najnowsze metody zabezpieczeń.

Najnowsze metody zabezpieczeń w pięćsetce

Nowy banknot o nominale 500 zł (źródło NBP)

Nowy banknot o nominale 500 zł (źródło NBP)

Najciekawsze zabezpieczenia znajdują się na przedniej stronie banknotu. Umiejscowiono tam szeroką nitkę okienkową, która w zależności od kąta patrzenia zmienia swój kolor od niebieskiego do zielonego. Na nitce można zobaczyć ruch elementu graficznego w formie spirali. Inne zaawansowane zabezpieczenie optycznie zmienne zastosowano na wizerunku szyszaku znajdującym się w dolnym prawym rogu. Tu również kolor zmienia się od niebieskiego do zielonego, a zmieniając położenie banknoty widzimy efekt przesypującego się piasku.

 

Konieczne są szybkie przygotowania

Przygotowania do wprowadzenia nowego banknotu przebiegają dwutorowo. Z jednej strony konieczna jest adaptacja do obsługi nowych banknotów urządzeń używanych w sortowniach oraz urządzeń samoobsługowych i recyklerów. W tym celu NBP już od września udostępnia specjalistyczne zestawy banknotów. Drugi zakres przygotowań związany jest ze szkoleniami dotyczącymi zabezpieczeń. Sesje szkoleniowe planowane są od listopada 2016 roku. W ostatnich dniach NBP zorganizował duże spotkanie z przedstawicielami rynku poświęcone wprowadzeniu nowego banknotu do obiegu. Podczas spotkania zaprezentowano wnioski z wprowadzania banknotów o nominałach od 10 do 200 zł, szczegółowy plan szczegółowy plan wejścia do obiegu nowego nominału, a także sam nowy banknot.

Intensywne przygotowania nie dziwią jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że tym razem zmian będzie znacznie więcej niż przy wprowadzaniu nowych banknotów o innych  nominałach. Nowy banknot oprócz dostosowania różnych urządzeń, wymaga również wprowadzenia zmian w systemach informatycznych. Dotyczyć będzie to oprogramowania używanego w sortowniach,w bankach oraz w oprogramowaniu bankomatów, wpłatomatów czy recyklerów.

Wprowadzenia „pięćsetki” wymaga zatem od firm CIT i banków wykonania dużej liczby działań przygotowawczych. Z drugiej strony czasu na to nie ma zbyt wiele. Portal Automatyka Bankowa służy pomocą w przypadku pytań lub wątpliwości związanych z procesem dostosowania do nowego banknotu. Prosimy napisz do nas na adres redakcja@automatykabankowa.pl .

Wrzesień 2016

Dodaj komentarz