RetailShow 2018 potwierdził coraz ważniejszą rolę automatyzacji gotówki w handlu

Po wielu latach zastoju we wprowadzaniu automatyzacji w procesach gotówkowych w handlu detalicznym, obecnie widoczne jest rosnące zainteresowanie tym obszarem. Firmy detaliczne coraz częściej sięgają po rozwiązania automatyzujące obsługę gotówki. Potwierdzeniem tego trendu jest też ciesząca się dużym zainteresowaniem tegoroczna edycja targów Wyposażenia Sklepów RetailShow.

Targi RetailShow 2018

Targi RetailShow

RetailShow to coroczna, największa impreza o charakterze b2b dla sektora retail w Polsce. Podczas dwudniowych targów swoją ofertę produktów i usług zaprezentowało ponad 200 firm z Polski i ze świata. Część ekspozycji poświęcona była systemom zabezpieczeń i obsługi gotówki. Oferta tych rozwiązań wzbudziła duże zainteresowanie wśród zwiedzających.

Goście targów mogli zapoznać z wszystkimi urządzeniami, które usprawniają obsługę gotówki: wrzutniami, urządzeniami depozytowymi, rozwiązaniami recyclingowymi, sorterami, liczarkami, urządzeniami dla kas i zaplecza marketu.

Na targach pojawiło się nie tylko wielu przedstawicieli sklepów czy hurtowni, ale również przedstawiciele banków i firm CIT. Podmioty te coraz częściej oferują rozwiązania automatyzujące procesy gotówkowe w sektorze retail. Wśród licznego grona wystawców swoje rozwiązania zaprezentowało kilku znaczących producentów sprzętu i oprogramowania, m.in.: Suzo Happ (Scan Coin), Diebold Nixdorf, Talemax.

Jakie rozwiązania wzbudziły największe zainteresowanie podczas RetailShow 2018?

Targi RetailShow

Na targach RetailShow największym zainteresowaniem cieszyły się podstawowe modele wpłatomatów oparte na modułach produkowanych przez firmę Crane (tzw. wpłatomaty MEI). Widoczne było jednak też rosnące zainteresowanie bardziej złożonymi i szybszymi modelami wpłatomatów. Wystawcy prezentowali także wrzutnie online.

Wrzutnie te pozwalają na natychmiastowe uznawanie zdeponowanych środków na koncie, podobnie jak to jest realizowane we wpłatomatach. Odwiedzający targi interesowali się także prezentowanymi modelami recyklerów do obsługi banknotów i bilonu.

 

Automatyzacja obsługi gotówki w polskim handlu – jest jeszcze wiele do zrobienia

Duże zainteresowanie różnymi rozwiązaniami podczas RetailShow 2018, potwierdza rosnącą świadomość w branży tego jak jeszcze wiele jest do zrobienia w obszarze automatyzacji obsługi gotówki. Przykładem tego jak duże mogą być takie inwestycje są Stany Zjednoczone. Według danych ATMIA w sektorze retail zainstalowano tam około 600 tysięcy urządzeń do obsługi gotówki, a wartość rozwiązań szacuje się 14 miliardów dolarów.

Nie zawsze rozwiązania muszą być kupowane przez firmy handlowe. Powszechnie stosowane są też inne modele biznesowe. Usługi związane z obsługą gotówki świadczą firmy CIT. Całościową obsługę firmy handlowej mogą realizować również banki

Automatyzacja obsługi gotówki w handlu – co daje?

Targi RetailShow

Rosnące zainteresowanie systemami do automatyzacji obsługi gotówki to też efekt coraz większej świadomości korzyści jakie daje ich zastosowanie. Rozwiązania przyczyniają się do znaczącej redukcji kosztów i nakładów. Skraca się czas pracy kasjerów i menedżerów, zmniejsza liczba koniecznych transportów. Możliwe jest automatyczne przygotowywanie zasiłków w kasetkach, z których obecnie korzystają kasjerzy.

Dzięki takim rozwiązaniom banki mogą zapewnić pełną obsługę biznesową procesów gotówkowych, oferując przy tym możliwość natychmiastowego księgowania zdeponowanych pieniędzy na koncie marketu czy sklepu. Zwiększa się też bezpieczeństwo transportów i zmniejszają straty.

Powyższe korzyści zdają się przesądzać o tym, że sektor retail w coraz większym zakresie będzie stosował takie rozwiązania. A co z tym związane – targi RetailShow 2019 będą zapewne co najmniej tak udane jak tegoroczna edycja.

Listopad 2018

Dodaj komentarz