Zaawansowane rozwiązania automatyki bankowej odmieniają banki spółdzielcze

Jeszcze nie tak dawno banki spółdzielcze powszechnie kojarzyły się z niewielkimi instytucjami, które w bardzo ograniczonym stopniu stosują rozwiązania automatyzujące usługi. Od kilku lat sytuacja szybko się zmienia. Banki spółdzielcze coraz częściej wdrażają najnowocześniejsze urządzenia i systemy. W niektórych technologiach są nawet pionierami, stosując je szybciej niż banki komercyjne. Jak dzisiaj wyglądają placówki banków spółdzielczych? Jakie nowatorskie urządzania w nich zainstalowano? Jakie rozwiązania pojawią się w najbliższej przyszłości?

Banki spółdzielcze stają się synonimem nowoczesności

W latach 90-tych ubiegłego wieku wydawało się, że banki spółdzielcze szybko znikną z rynku. W okresie, kiedy do Polski wchodziły największe europejskie instytucje finansowe, małe banki spółdzielcze wydawały się być z góry skazane na porażkę. A jednak okazało się, że przetrwały i mają się dobrze. Stało się to możliwe dzięki podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących rozwoju i bliskiej współpracy z lokalnym klientami. Bardzo dużą rolę odegrało też zastosowanie w placówkach nowoczesnych rozwiązań automatyzujących pracę.

Banki spółdzielcze doskonale zdawały sobie sprawę, że aby przetrwać muszą zapewnić podobną, a nawet wyższą jakość świadczonych usług w porównaniu do banków komercyjnych. Fakt, że działają na mniejszą skalę i są lokalnie zarządzane, umożliwił im szybkie wdrożenie nowatorskich rozwiązań. Dzięki temu coraz częściej wyprzedzają dziś renomowaną konkurencję. Obecnie większość placówek banków spółdzielczych zorganizowana jest wg zasad banku otwartego i stosuje nowoczesne urządzenia wspierające obsługę. Coraz częściej urządzenia te są wyposażane w rozwiązania niespotykane w innych bankach. Jak to wygląda w szczegółach?

Jakie rodzaje urządzeń samoobsługowych stosują najczęściej banki spółdzielcze?

Strefa samoobsługi w BS w Nowym Tomyślu

Najpopularniejszym urządzeniem samoobsługowym w bankach spółdzielczych jest oczywiście bankomat. Do tej pory banki te zainstalowały ponad 3300 bankomatów w całej Polsce. Niektóre z nich spełniają tak nowatorskie funkcje jak autoryzacja biometryczna czy wypłata bilonu. Okazuje też, że banki spółdzielcze są dużo bardziej otwarte na propozycje dostawców urządzeń niż banki komercyjne. Oprócz urządzeń firm Wincor Nixdorf, NCR i Diebold, stosowanych w bankach komercyjnych, banki spółdzielcze zainstalowały również w sumie kilkaset bankomatów firm Talaris i Nautilus Hyosung.

Spośród innych urządzeń samoobsługowych banki te najczęściej korzystają z wpłatomatów i terminali informacyjnych. Część banków dysponuje całodobowymi strefami samoobsługi, w których można wypłacić i wpłacić gotówkę, spłacić kredyty czy opłacić rachunki. Trzeba zatem przyznać, że samoobsługa w bankach spółdzielczych jest bardzo dobrze rozwinięta. Nawet jak na dzisiejsze standardy bankowości.

Banki spółdzielcze pionierem w zastosowaniu biometrii

Bankomat biometryczny w Podkarpackim BS w Sanoku

Jako pierwszy na zastosowanie biometrii w swoich urządzeniach zdecydował się Bank BPS. Jego pierwszy bankomat biometryczny Wincor Procash był też pierwszym tego typu urządzeniem w Europie.

Pełna funkcjonalność wypłat po autoryzacji biometrycznej jest dostępna np. w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku. Bank ten uruchomił bankomaty, z których można wypłacić gotówkę po wpisaniu daty urodzenia oraz zweryfikowaniu naczyń krwionośnych palca. Ostatnio podobne rozwiązanie w swoich bankomatach udostępnił też Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie.

 

 

Zaawansowane systemy do zarządzania urządzeniami samoobsługowymi

Banki spółdzielcze nie tylko instalują nowoczesne urządzenia samoobsługowe, ale wykorzystują również zaawansowane systemy do zarządzania nimi. Jednym z najpopularniejszych systemów w tej kategorii jest Novum Host firmy Novum. Używa go ponad 120 banków spółdzielczych w 600 bankomatach. Jest to jeden z bardzo niewielu przykładów zastosowania w Polsce oprogramowania typu multivendor. Oznacza to, że aplikacja może być instalowana na dowolnych urządzeniach samoobsługowych produkowanych przez różnych dostawców.

Największa zaleta Novum Host wynika z faktu, że jako jedno z nielicznych rozwiązań nie bazuje na protokole NDC. Daje to bankom możliwość łatwego dostępu do nowych funkcjonalności. Dodawanie nowych funkcji takich jak wyświetlanie rat kredytów i ich spłata, przelewy czy nawet obsługa bankomatów recyklingowych jest dużo prostsze niż w systemach bazujących na NDC. Daje to potencjalną przewagę bankom spółdzielczym, ponieważ banki komercyjne na ogół nie dysponują takimi rozwiązaniami.

Placówki banków spółdzielczych to dzisiaj „banki otwarte”

Zdecydowana większość placówek banków spółdzielczych jest zaaranżowana jako oddziały bez barier między personelem a klientami. Otwarte stanowiska obsługi wyposażone są najczęściej w multisejfy, a w niektórych oddziałach stosowane są także dyspensery kasjerskie.

W ostatnim czasie, w placówkach pojawia się też coraz więcej instalacji automatów recyklingowych. Recyklery zainstalowano już w takich bankach jak BS w Białymstoku, BS w Pruszczu Gdańskim, BS w Rumii, w HEXA Banku i wielu innych. Sporo jest również wdrożeń pilotażowych recyklerów. Wszystko wskazuje na to, że idea stosowania na stanowiskach kasjerskich urządzeń z zamkniętym obiegiem gotówki przyjmuje się w bankach spółdzielczych coraz szerzej. W najbliższym czasie można się zatem spodziewać szybkiego wzrostu ich liczby w placówkach. 

Digital Signage wspiera obsługę klientów banków spółdzielczych

Odwiedzając placówki banków spółdzielczych, coraz częściej można w nich zobaczyć wyświetlacze LCD prezentujące różnego rodzaju informacje. Systemy Digital Signage prezentują akcje promocyjne, kursy walut, oprocentowanie lokat, dane o kredytach, wskaźniki giełdowe. Informacje o ofercie banków są uzupełniane przekazami reklamowymi i wiadomościami z kraju i ze świata. Z tego rodzaju systemów korzysta już ponad 20 banków spółdzielczych. Duża część tych instalacji została wykonana przez firmę DDS Poland, która stworzyła zaplecze informatyczne i studio graficzne dedykowane do obsługi banków spółdzielczych (BS TV).

 

 

Podsumowując

Banki spółdzielcze są doskonałym przykładem tego, w jaki sposób można skutecznie opierać się konkurencji większych, międzynarodowych instytucji. Jednym z narzędzi w walce konkurencyjnej jest właśnie automatyka bankowa. Do tego stopnia, że w zastosowaniu niektórych technologii banki spółdzielcze mogą być wzorem dla innych banków. Można prognozować, że rysuje się przed nimi przyszłość w różowych kolorach. Czym nas jeszcze zaskoczą? Z całą pewnością jeszcze nie raz będziemy mieli powody, aby opisywać ciekawe wdrożenia w bankach spółdzielczych.

Dodaj komentarz