Znacząca zmiana wśród producentów automatyki bankowej

W artykułach na naszym portalu bardzo rzadko informujemy o zmianach zachodzących wśród producentów technologii bankowych. Jednak wydarzenie, które miało miejsce w ostatnich dniach, wymaga według nas analizy konsekwencji, jakie niesie dla rynku rozwiązań automatyki bankowej. Na początku kwietnia nastąpiła bowiem fuzja dwóch wiodących firm na tym rynku. Czy czekają nas też zmiany wśród dostawców urządzeń w Polsce?

Fuzja, która gruntownie odmieni rynek automatyki bankowej

Już ponad rok temu ogłoszono decyzję o połączeniu firm Glory International oraz Talaris (dawniej De La Rue).  Decyzja ta jednak nie zmieniła sposobu działania obu firm. Glory i Talaris  działały niezależnie, konkurując na światowych rynkach. W ostatnich dniach sytuacja diametralnie się zmieniła. Od 1 kwietnia firmy funkcjonują już pod wspólną marką.  Tego dnia firma Talaris Limited zmieniła nazwę na Glory Global Solutions International Limited. Jej siedzibą, tak jak dotąd, jest Basingstoke pod Londynem.

W wyniku połączenia powstała największa na świecie firma w obszarze automatów kasjerskich oraz urządzeń do przetwarzania gotówki. Firma Glory jest obecna w ponad 120 krajach świata, bezpośrednio lub przez swoich partnerów.

Obecność GGS na świecie: kolor ciemnoniebieski obecność bezpośrednia, kolor jasnoniebieski – poprzez partnerów

Know-how Talarisa motorem rozwoju nowej firmy

Firma Glory od początku fuzji podkreślała, że jednym z głównych celów przedsięwzięcia jest pozyskanie know-how z obszaru automatów kasjerskich oraz wykorzystanie kanałów dystrybucji Talarisa. I dlatego odpowiedzialność za sprzedaż wszystkich produktów Glory, poza Japonią, powierzono dotychczasowemu zarządowi Talarisa. Skład zarządu uzupełniają menadżerowie z Glory, odpowiadający za sprzedaż na rynkach azjatyckich i produkty OEM.

Zniknęła natomiast marka Talaris. Wszystkie produkty sprzedawane do tej pory pod tą marką, są teraz oferowane jako produkty Glory. Na przykład recykler TCR Vertera jest sprzedawany pod nazwą Glory TCR Vertera.

Co fuzja oznacza dla klientów obu firm?

Wszystkie produkty oferowane do tej pory pod obiema markami nadal są dostępne. Ma to duże znaczenie dla klientów obu firm. Ponieważ niektóre produkty posiadają zbliżoną funkcjonalność, w przyszłości można się spodziewać modyfikacji oferty. Jednak klienci na pewno nie muszą się obawiać problemów z kontynuacją dotychczasowych dostaw. W wielu przypadkach produkty będą oferowane aż do czasu opracowania urządzeń nowej generacji, wykorzystujących wspólne doświadczenia obu firm.

A jak nowa sytuacja wygląda z polskiej perspektywy?

Obie firmy na naszym rynku są obecne już od wielu lat (poprzednikiem firmy Talaris było De La Rue). Zarówno Talaris jak i Glory sprzedawały swoje produkty poprzez lokalnych autoryzowanych przedstawicieli. Nowa firma zdecydowała się utrzymać ten model działania i nadal będzie dostarczała urządzenia poprzez partnerów specjalizujących się w poszczególnych technologiach. Oznacza to, że klienci, którzy kupowali produkty Glory i Talarisa, nadal będą mogli to robić u dotychczasowych dostawców.

W polskich bankach Talaris znany jest przede wszystkim, jako dostawca kilku tysięcy automatów kasjerskich. Przedstawicielem w Polsce w zakresie tych produktów jest firma Talemax. Podstawowym oferowanym przez firmę modelem będzie automat kasjerski Vertera.

W bankach spółdzielczych Talaris ma silną pozycję także, jako producent bankomatów (m.in. bankomatów recyklingowych). Kilkaset takich urządzeń zainstalowała firma Novum. Taki model działania utrzyma się również w przyszłości.

Firma Glory od ponad 20 lat znana jest głównie z wysokiej klasy sprzętu do przetwarzania banknotów i bilonu. Autoryzowanym polskim partnerem w tym zakresie była firma Kłos Nowoczesne Technologie Bankowe. Kłos nadal będzie dostarczał sprzęt do przetwarzania gotówki oferowany dotąd przez Glory, a także automaty kasjerskie RZ-100.

Produkty oferowane przez Glory Global Solutions nadal będą dostępne również u innych dostawców. Klienci będą mogli je kupić w takich firmach jak Sygnity, Systemy Zabezpieczeń Bankowych, Bankomat czy Serwis Bank.

Aktualizacja

Firma Talemax została oficjalnym przedstawicielem Glory również w zakresie sorterów do banknotów (urządzenia USF-100, UW-500 oraz UW-600).

Co jeszcze wynika z fuzji?

Z punktu widzenia klientów, fuzja nieznacznie zmniejszy poziom konkurencji w niektórych obszarach automatyki bankowej. Jednak z drugiej strony, dzięki połączeniu doświadczeń tak dużych firm, powstaną nowe rozwiązania, jeszcze lepiej dostosowane do rosnących wymagań klientów. Szanse na to są bardzo duże, ponieważ nowa firma deklaruje przeznaczenie dużych środków na rozwój nowych produktów.

Więcej informacji na temat Glory Global Solutions znajdziesz na oficjalnej stronie producenta: www.gloryglobalsolutions.com.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z fuzją firm Glory i Talaris napisz na adres redakcja@automatykabankowa.pl lub zadzwoń na numer 504 143 524.

 Kwiecień 2013

 

Dodaj komentarz