Assisted Self Service zaczyna podbój placówek bankowych na świecie
Automaty Assisted Self Service zaczęły pojawiać się w placówkach bankowych na świecie. Wiele banków testuje obecnie takie urządzenia w swoich oddziałach. Każdy z liczących się producentów automatyki bankowej już wprowadził do swojej oferty rozwiązania klasy Assisted Self Service. Wiele wskazuje na to, że właśnie tworzy się nowy standard w obsłudze klientów w placówkach bankowych. Dla specjalistów z branży ciekawe mogą być informacje co daje zastosowanie takich urządzeń a także jakimi charakteryzują się modułami i parametrami technicznymi.
Assisted Self Service coraz częściej gości w placówkach
Rozwiązania klasy Assisted Self Service nie są już ciekawostką techniczną. Na świecie zrealizowano już kilka dużych wdrożeń, a wiele instytucji testuje obecnie Assisted Self Service w praktyce. Jeśli testy wypadną pozytywnie, urządzenia te mogą stać się ważnym elementem usprawniającym obsługę klientów w wielu placówkach. Co sprawia, że szanse na popularyzację Assisted Self Service stają się coraz większe?
Rozwiązania takie idealnie wpisują się w trendy zmieniające współczesną bankowość. Z jednej strony spełniają wymaganie stosowania urządzeń, które optymalizują koszty działalności banków. Zastosowanie Assisted Self Service zmniejsza koszty obsługi gotówki ze względu na obniżenie stanów gotówki w placówce. Niższe są też koszty obsługi klientów ponieważ zmniejsza się niezbędne zaangażowanie personelu w realizacji uciążliwych operacji. Z drugiej strony urządzenia zapewniają odpowiednią jakość obsługi klientów i spełniają ich oczekiwania. Klienci wciąż bowiem oczekują obsługi bezpośredniej w placówce.
Assisted Self Service optymalizuje obsługę bezpośrednią
Dlaczego obsługa bezpośrednia wciąż jest kluczowa? Mimo wzrostu popularności bankowości elektronicznej i mobilnej, klienci w przypadku części usług nadal preferują bezpośrednią obsługę personelu. Potwierdzeniem tego są na przykład wyniki badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International. Zgodnie z nimi 46% użytkowników internetu uważa, że tradycyjna obsługa w placówce jest bezpieczniejsza niż bankowość internetowa.
Urządzenia samoobsługowe czy smartfony sprawdzają się w prostych transakcjach. W przypadku złożonych usług i produktów wciąż niezastąpiona pozostaje obsługa personelu. Klienci czują się pewniej jeśli mając problemy i wątpliwości mogą skorzystać z porady personelu. Dlatego klient odwiedzający placówkę najczęściej oczekuje obsługi i pomocy ze strony pracowników, a nie tylko korzystania z urządzeń.
Assisted Self Service sprawia, że obsługa bezpośrednia klientów staje się bardziej efektywna i elastyczna. Klient może sam korzystać z urządzenia, a jeśli potrzebuje pomocy wzywa personel placówki. Pracownik nie musi zajmować się rutynowymi operacjami i angażuje się tylko wtedy gdy jest potrzebny.
Doradca w trakcie obsługi, stojąc bezpośrednio przy kliencie, może skupić się na potrzebach klienta. Korzyścią dla banku są też możliwości generowania większych przychodów z usług i wzrost satysfakcji klientów z jakości obsługi. Operacje przebiegają szybciej i skuteczniej. Dlatego można stwierdzić, że dzięki Assisted Self Service automatyzacja usług i obsługa personelu wzajemnie się uzupełniają i równoważą.
Jakie parametry techniczne charakteryzują urządzenia?
Zaawansowane automaty Assisted Self Service dają różne możliwości sposobu ich instalacji. Konstrukcja obudowy zazwyczaj umożliwia łatwy montaż i kastomizację do wymagań placówki. Urządzenia mogą być instalowane jako jednostki wolnostojące (lobby), zintegrowane z ladą kasjerską lub montowane przez ścianę. W większości przypadków już w podstawowej konfiguracji urządzenia Assisted Self Service charakteryzują się bogatym wyposażeniem.
Na przykład automat TellerInfinity firmy Glory w standardowej wersji posiada między innymi 17-sto calowy monitor z panelem touch screen, zmotoryzowany czytnik kart z obsługą EMV, klawiaturę PIN, drukarkę termiczną potwierdzeń o rozdzielczości 300 dpi, moduł UPS czy sejf spełniający wymogi normy CEN L. Standardem jest też wyposażanie automatów w moduł recyklingowy obsługujący wpłaty i wypłaty banknotów.
Nieograniczone możliwości konfigurowania
Banki decydujące się na zakup urządzeń tej klasy mają duże możliwości wyboru różnych wersji wyposażenia i podzespołów. Automaty mogą być konfigurowane ściśle pod wymagania danego banku czy danej placówki. Przypomina to trochę bogactwo wyboru jakie ma klient kupujący współczesną limuzynę. W urządzeniach tej klasy może znaleźć zastosowanie praktycznie każdy podzespół stosowany w nowoczesnych urządzeniach samoobsługi bankowej.
Dotyczy to zarówno modułów funkcjonalnych jak i zabezpieczeń. Na przykład w zakresie bezpieczeństwa automaty mogą być wyposażone w sejfy spełniające normy UL, UL 291 Level 1, CEN III lub CEN IV. Ekran można wyposażyć w filtr prywatności, a klawiaturę PIN w dodatkową osłonę. Można korzystać także z modułów zabezpieczających przed fraudami takimi jak skimming. Całość urządzenia może chronić kilka rodzajów alarmów.
Standardowym systemem operacyjnym instalowanym w Assisted Self Service jest Windows 7. Urządzenia są obsługiwane zgodnie ze standardem XFS i mogą być monitorowane przez oprogramowanie diagnostyczne.
Opcjonalne moduły wyposażenia
Opcji funkcjonalnych możliwych do zastosowania jest znacznie więcej. Na przykład wspomniany automat TellerInfinity można dodatkowo wyposażyć w czytnik NFC, moduł umożliwiający zdalną obsługę poprzez wideokonferencję, skaner kodów 1D i 2D, skaner obsługujący plik nawet 50 dokumentów a także recykler monet.
W urządzeniu Diebold 9900 In-Lobby Teller Terminal firmy Diebold dostępne są podzespoły zbliżone do tych wymienionych powyżej, a ponadto można użyć dodatkowy ekran dotykowy o przekątnej 10.4″ lub skaner dowodów osobistych a nawet drukarkę kart.
W automacie CINEO C4090 firmy Wincor Nixdorf, ciekawostką jest moduł obsługi czeków i drukarka drukującą dokumenty w formacie A4. Bogato wyposażonym urządzeniem jest też automat MX8800 firmy Nautilus Hyosung (np. moduł zdalnej obsługi wideo), urządzenie P5800 firmy GRG Banking (np. biometryczny czytnik linii papilarnych) czy NCR Interactive Banker.
Czy będzie rosła liczba wdrożeń Assisted Self-Service na świecie?
Obecnie najwięcej projektów z zakresu Assisted Self-Service zrealizowano w Stanach Zjednoczonych. Największe wdrożenia automatów przeprowadzono w JPMorgan Chase i Bank of America, które wdrożyły łącznie ponad 2000 urządzeń. Pojawiają się też znaczące wdrożenia w Europie. Projekty zrealizowały lub realizują brytyjski Barclays Bank, turecki Kuveyt Turk czy włoski Banca Popolare di Bari. W wielu placówkach innych banków trwają testy urządzeń. Biorąc pod uwagę intensywność działań zarówno banków jak i producentów, przesądzona wydaje się rosnąca popularność i liczba instalacji na świecie. Przemawiają za tym też funkcje urządzeń, które dokładnie wpisują się w obecne trendy zmieniające filozofię działania placówek.
Pojawia się pytanie: kiedy pierwszy polski bank zdecyduje się na zastosowanie Assisted Self-Service w swoich placówkach? Naszym zdaniem pierwsze pilotowe wdrożenia w Polsce to wcale nie są odległe w czasie.
Czerwiec 2015
Co to za portal?
Inne tematy:
- Jakie zmiany dla uczestników polskiego rynku obsługi gotówki oznacza implementacja unijnej dyrektywy CER?
- Czy za brak systemu zabezpieczenia bankomatów już wkrótce będzie można trafić do więzienia?
- Obieg gotówki – jak się kształtował i dokąd zmierza? (cz. I)
- Czy sztuczna inteligencja usprawni automatykę bankową?
- Nieoczekiwane problemy producentów bankomatów
- Nowe obowiązki w obsłudze gotówki w bankach spółdzielczych
- Dokąd zmierza wielokanałowość w światowej bankowości?
- Uzgodniono reguły testowania urządzeń do przetwarzania gotówki
- Jak będzie wyglądał bankomat przyszłości?
- Zwyczaje płatnicze Polaków w najnowszym badaniu NBP