Czy samoobsługowe wpłaty bilonu w urządzeniach CDS będą standardem w bankowości?

Samoobsługowe urządzenia do wpłat bilonu wprowadzono na rynek już kilkadziesiąt lat temu. Obecnie automaty określane jako Cash Deposit System lub Coin Deposit System (CDS) stają się coraz bardziej popularne. W Polsce również można korzystać z tego typu urządzeń. Producenci wyposażają je w coraz bardziej zaawanasowane rozwiązania, dzięki czemu znajdują też coraz to nowe zastosowania. Sprawdźmy jakie są dostępne funkcjonalności w najnowszych CDS-ach i jak można je konfigurować. Co zyskują dzięki nim instytucje i ich klienci?

Historia CDS-ów sięga lat osiemdziesiątych

Pierwsze urządzenia automatyzujące wpłaty bilonu weszły do użytku w 1987 roku. Wprowadziła je na rynek szwedzka firma Scan Coin, która do dzisiaj jest światowym liderem w dostawach tego typu urządzeń. Do tej pory na świecie zainstalowano kilkadziesiąt tysięcy CDS-sów, co może świadczyć o opłacalności takiej inwestycji. O rosnącej popularności urządzeń Cash (Coin) Deposit System (CDS) świadczy też fakt, że znajdują się w ofercie kilku znaczących producentów automatyki bankowej. Wszystkie automaty charakteryzują się podobną zasadą działania, ale w różny sposób mogą realizować poszczególne funkcje. Jak korzysta się z takiego urządzania?

CDS może działać na różne sposoby

CDS firmy CTcoin - model Panda 909

CDS firmy CTcoin – model Panda 909

Klient chcący wpłacić bilon wsypuje monety do specjalnego podajnika. Po przechyleniu podajnika jego zawartość trafia do wnętrza urządzenia, gdzie dedykowane czujniki weryfikują i liczą monety. Nierozpoznane, zniszczone, obce lub fałszywe egzemplarze urządzenie odrzuca. Sprawdzony i policzony bilon trafia do dedykowanych pojemników. Po zakończeniu operacji klient otrzymuje potwierdzenie, na którym wydrukowana jest wartość wpłaconych monet. Z potwierdzeniem można udać się na stanowisko kasjerskie po gotówkę.

Przedstawione powyżej kroki dotyczą podstawowego wariantu działania. Sposobów rozliczania transakcji jest więcej. Urządzenie może na przykład jako ekwiwalent wpłaconego bilonu wydawać banknoty i resztę w monetach. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest podłączenie urządzenia do systemu transakcyjnego instytucji. Istnieje wtedy możliwość wpłacenia potwierdzonej kwoty bezpośrednio na rachunek klienta w określonym banku.

 

Modele CDS-ów można konfigurować do indywidualnych potrzeb

Rozliczenie transakcji to niejedyna funkcja, którą można zrealizować na różne sposoby. Opcje wyposażenia i sposobu działania CDS-ów są bardzo zróżnicowane. Oferta producentów jest na tyle bogata, że można dostosować urządzenie do konkretnych potrzeb banków czy firm. Możliwe jest nawet przygotowanie dedykowanych modeli pod konkretne zamówienie i konkretną lokalizację. Konfigurowanie docelowego modelu można rozpocząć od określenia liczby walut jakie ma on przyjmować. Czy mają to być tylko złotówki, czy może też inny bilon np. euro i brytyjski?

Poszczególne urządzania różnią się też prędkością przeliczania monet. Najczęściej wynosi ona od 600 do 800 monet na minutę, ale można wybrać modele przeliczające bilon z prędkością 1100 monet na minutę. Tak szybkie przeliczanie realizowane jest w urządzeniach firmy CTcoin.

Różne możliwości przechowywania bilonu w CDS

Wpłacany bilon może trafiać do jednej lub do kilku kaset. Ten drugi wariant stosowany jest w modelach z opcją sortowania. Konfigurując urządzenie trzeba określić jaką pojemność mają mieć kasety. Zamiast kaset stosowane są też worki. Kolejną kwestią do rozstrzygnięcia jest rodzaj zabezpieczenia kaset lub worków. Najczęściej stosowane jest plombowanie, ale są też inne.

Producenci oferują również dodatkowe rozwiązania, które ułatwiają i zabezpieczają opróżnianie urządzenia. Są to na przykład specjalne zamykane wózki do transportu monet. Bezpieczeństwo przechowywania gotówki można też zwiększać wybierając obudowę CDS-a spełniającą wymogi klasy CEN. Urządzenia różnią się też sposobem instalacji. Mogą być stosowane jako wolnostojące lub montowane w ścianie.

Sposób obsługi CDS-ów może być różnorodny

Urządzenie CDS firmy Hess

Urządzenie CDS firmy Hess

Zróżnicowane są też sposoby obsługi przez klientów. Producenci oferują zarówno modele ze sterowaniem realizowanym za pomocą kilku klawiszy jak i bardziej zaawansowane egzemplarze. Obsługa wyższych modeli odbywa się przy użyciu dużych i kolorowych ekranów dotykowych. Dostępne można są też modele wyposażone w różne rodzaje czytników kart.

Najbardziej zaawansowane modele CDS, poza obsługą wpłat monet, automatyzują też samoobsługowe wpłaty banknotów. Przykładem takiego urządzenia jest CDS9 firmy Scan Coin. Model ten dodatkowo wypłaca klientom wcześniej wpłacone banknoty (recykling banknotów).

Różny mogą być też poziom zaawansowania funkcji administracyjnych. Urządzenia zintegrowane z siecią banku pozwalają administratorom na bieżąco analizować dokonane transakcje i mieć wgląd w status urządzenia, a także w poziom wpłat. Pozwala to efektywnie zarządzać odbiorami i zasileniami w gotówkę danej placówki.

Systemy zarządzania uprawnieniami z reguły zapewniają dostęp do funkcji technicznych i związanych z gotówką tylko osobom, które do tych funkcji mają mieć dostęp. Takie możliwości dają m.in. urządzenia i oprogramowanie firmy Hess.

Korzyści z zastosowania CDS-a

CDS-y zapewniają podobne korzyści jak inne urządzenia samoobsługowe. Przy odpowiedniej instalacji można z nich korzystać przez całą dobę, co zwiększa dostępność do usług. Inne korzyści to obniżenie kosztów obsługi i oszczędność czasu w pracy personelu. Pracownicy oddziałów mogą skupić się na potrzebach klientów i bardziej zyskownych działaniach. W przypadku wpłat bilonu jest to bardzo istotne ponieważ przyjęcie wpłaty dużej liczby monet na stanowisku kasjerskim jest szczególnie pracochłonne. Takie operacje są najczęściej związane z wpłatami utargów lub oszczędności w bilonie i bez odpowiedniego sprzętu zajmują personelowi dużo czasu.

Analizując powyższe funkcje i cechy można dojść do wniosku, że CDS-y powinny znaleźć zastosowanie przynajmniej w oddziałach, w których dokonuje się częstych wpłat bilonu. Różnorodność dostępnych funkcjonalności sprawia, że poszczególne modele można dobierać do specyfiki danej lokalizacji,  dodając np. wpłaty banknotów. Na świecie uznano, że oferowana przez CDS-y funkcjonalność jest przydatna. Czy podobnie będzie w Polsce? W naszej ocenie jest na to duża szansa.

Listopad 2016

 

Dodaj komentarz