Badania RBR diagnozują rynek automatów kasjerskich w Polsce i na świecie

Przeprowadzone przez firmę Retail Banking Research (RBR) badania, diagnozują jak wygląda światowy rynek automatów kasjerskich. RBR to największa na świecie firma konsultingowa zajmująca się obszarem automatyki bankowej. Z raportu wynika, że na świecie działa 5 firm, które mają znaczący udział w dostawach automatów kasjerskich.

Z raportu przygotowanego przez RBR w 2009 roku wynika, że zdecydowanie największym dostawcą automatów kasjerskich na świecie jest firma Talaris (dawniej De La Rue). Udział tej firmy w rynku wynosił 67 %. Firma obecna jest w 20 krajach a w 15 z nich jest liderem dostaw sprzętu. Największa liczba urządzeń zainstalowana jest w Stanach Zjednoczonych i w Hiszpanii.

W Polsce udział firmy Talaris w rynku jest zbliżony do pozycji zajmowanej na świecie. Według danych RBR do 2009 roku zainstalowano w polskich bankach blisko 2,5 tysiąca urządzeń tej firmy.

Drugim znaczącym graczem na rynku automatów kasjerskich jest firma Wincor Nixdorf. Udział tej firmy w światowych dostawach to 8%. Wincor Nixdorf jest obecny w kilkunastu krajach, ale ponad 90 % instalacji zrealizowano w Niemczech, Kanadzie i w Polsce. W naszym kraju Wincor Nixdorf zajmuje drugie miejsce ze znaczącym udziałem w liczbie dostarczonych urządzeń.

Trzecią firma na rynku jest Tecnocon, dostawca urządzeń CTS z 7% udziałem w rynku.  Swoją pozycję zawdzięcza głównie sprzedaży w Hiszpanii i w Portugalii. W Polsce firma jest nieobecna.

Pozostałe liczące się na świecie firmy w dostawach automatów kasjerskie do banków to: Glory, która dostarcza maszyny przede wszystkim we Włoszech i USA (4% udziału w rynku) ale obecna również w Polsce,  a także Fujitsu (3% udziału). W Polsce niewielkie udziały w rynku ma również austriacka firma GZT.

Udział w światowym rynku dostaw automatów kasjerskich

Przedstawione powyżej dane obrazują stan rynku na koniec 2009  roku. Rok 2010 i bieżący to okres niezwykle dynamicznego rozwoju rynku automatów kasjerskich. Wielu dostawców znacząco zwiększyło swoje zaangażowanie. Pojawili się również zupełnie nowi gracze na tym rynku (np. firma NCR). Dzisiejsza sytuacja jest więc już nieco inna.

2011

 

Linki do innych artykułów dotyczących rynku automatów kasjerskich:

Jakie są perspektywy rozwoju przed automatami kasjerskimi?

Czym charakteryzują się najpopularniejsze na polskim rynku recyklery kasjerskie?

 

Dodaj komentarz